Dożynki Diecezjalne w Gminie Gietrzwałd.

0
9. września, na gietrzwałdzkich błoniach, odbyła się uroczysta msza święta z okazji 141. Rocznicy Objawień Matki Bożej. Jak co roku, uroczystość połączona była z archidiecezjalnymi dożynkami.

Pierwsze pielgrzymki piesze z Olsztyna i Ostródy wyruszyły o świcie. Zorganizowano też specjalny pociąg z Olsztyna do Unieszewa. Na stacji pielgrzymów przywitał Jan Kasprowicz, Wójt Gminy Gietrzwałd. Dalszą drogę, oznakowaną przez służby porządkowe Urzędu Gminy w Gietrzwałdzie, wierni pokonywali pieszo.


Uroczystość rozpoczęła się wspólnym różańcem na błoniach. Liturgii przewodniczył biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. W swoim kazaniu biskup nawiązał do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystości odbyła się też procesja z obrazem Matki Bożej. Ponieważ uroczystości połączone były z 52. Dożynkami Diecezjalnymi, rolnicy składali swoje plony i wieńce dożynkowe u stóp ołtarza polowego. Na zakończenie gietrzwałdzkich uroczystości zasadzono Dąb Niepodległości, który ma upamiętniać 100-lecie odzyskania przez Polskę wolności.

Podczas tego dnia nad porządkiem i bezpieczeństwem pielgrzymów oraz mieszkańców czuwały Policja, Ochotnicza Straż Pożarna i służby komunalne. Zorganizowano również stanowisko promocyjne gminy oraz punkt wody pitnej wspierany przez młodych wolontariuszy.
Źródło: UG Gietrzwałd

Zobacz wszystkie wydarzenia