Czy pomysł segregacji śmieci jaki jest w Nakle przyjmie się u nas?

5

W dniu 21.02.2019 odbyło się spotkanie z mieszkańcami Dobrego Miasta w sprawie usprawnienia segregacji odpadów.

Burmistrz Nakła nad Notecią przedstawił jak w ich gminie funkcjonuje system segregacji odpadów oraz jaki mają nadzór nad nimi.

W skrócie mieszkańcy Nakła w domach mają tylko dwa worki. Jeden na segregowane i drugi na niesegregowane śmieci. W worku ze śmieciami segregowanymi jest wszystko to co my w Dobrym Mieście segregujemy do oddzielnych worków (plastik, szkło, papier, metal) W Nakle wszystko co nadaje się do sortowania trafia do jednego worka i zanosimy to do kontenerów-blaszaków ustawionych na osiedlach. W tych kontenerach sympatyczna Pani zatrudniona przez gminę sortuje to za nas (nawet na 16 kategorii ?!). Koszt przedsięwzięcia jakie poniosło Nakło to ponad 2 mln (kilka lat temu)

Jest to sposób na brak miejsca na worki w domu oraz koszy na śmieci które muszą stać na osiedlach. Ten pomysł skierowany jest głównie do zabudowy wielorodzinnej, osiedla z blokami.

Czy to dobry pomysł? Podczas zebrania zdania były podzielone.

Wniosek z dyskusji jest taki, że śmieci tak czy tak będą coraz droższe dopóki nie nauczymy się sortowania i nie zmusimy producentów, żeby to oni ponosili koszty wyprodukowanych przez siebie śmieci. To właśnie producenci opakowań powinni ujednolicić opakowania i prowadzić skup tych właśnie śmieci. Problem sam by się rozwiązał gdyby można było w sklepie oddać plastikową butelką po napoju i jeszcze dostać za nią kaucję. Tak jak to już jest dawno wprowadzone na „zachodzie”

Problemu nie ma ze złomem, z prostego powodu bo złom jest drogi, a za plastikową butelkę my mieszkańcy płacimy dwa razy. Raz w sklepie i drugi raz żeby ktoś chciał ją od nas odebrać. 

Samorządy zostawione są same sobie i zmuszane do wymyślania coraz to dziwniejszych sposobów na zagospodarowanie odpadów. Miejmy nadzieję, że w tym wyborczym roku zwanym „rokiem cudów” uda się zmusić startujących kandydatów do zrobienia porządku ze śmieciami. W innym wypadku co roku będziemy dokładać do śmieci bo to bardzo dobry interes tylko, że nie dla mieszkańców

Zapraszamy do dyskusji oraz udziału w naszej sondzie.

Czy powinniśmy skorzystać z systemu gospodarowania odpadami jaki ma Nakło?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

Zobacz wszystkie wydarzenia

5 KOMENTARZE

  1. Drodzy Państwo, Przyjaciele ,
    System taki jaki jest w Nakle nie przyjmie się w naszej gminie. My jesteśmy mniejszą gminą, mamy 12,5 tyś. Deklaracji śmieciowych a z tego co pamiętam Nakło ma ponad 25 tyś. Deklaracji.
    W tej dyskusji bardzo podobał mi się głos Prezesa spółdzielnie Pana Wolaka.
    Musimy szukać innych rozwiązań….

  2. Jak to w końcu jest???? Kowalski cały czas gardłuje, że gmina zadłużona, latarnie wyłącza, a teraz niby nas stać na taki system za 4 miliony??????

  3. Bardzo dobre rozwiazanie dla leniwych mieszkańców blokowisk . Świetny pomyłs jakich mało w naszym ratuszu.

  4. gmina to najpierw niech pilnuje, żeby Jasiński sprzątał śmieci jak należy. Widać że nie robi tego po tych zdjęciach u radnej Zdzisi.

Napisz komentarz. Przypominamy o zachowaniu kultury w pisaniu komentarzy. Nikt nie jest anonimowy w internecie. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy bez podania przyczyny, zwłaszcza obraźliwych.

Dodaj swój komentarz.
Please enter your name here