W stajni Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach w nocy z poniedziałku na wtorek na świat przyszedł piękny, zdrowy źrebak.

2

Nie tylko za oknem przyroda budzi się do życia. W stajni Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach w nocy z poniedziałku na wtorek na świat przyszedł piękny, zdrowy źrebak.

Rodzicami malca są Lopa i Rewir, oba konie rasy śląskiej. Źrebię urodziło się w nocy z poniedziałku na wtorek. – Przez ostatnie dni pracownicy pełnili dyżury przy klaczy i wczoraj o godz. 22:30 powitaliśmy malucha. Przy porodzie byli obecni panowie Jan Gulbicki i Tadeusz Rzeczkowski, zajmujący się końmi w naszej szkolnej stadninie. Poród przebiegał bez komplikacji, co prawda trochę trzeba było pomóc źrebakowi wstać, ale maluch jest silny i szybko znalazł mamę i się przytulił. To niesamowity widok! Przyjście na świat źrebaka otwiera nowy rozdział w naszej szkole. Po raz pierwszy od dłuższego czasu doczekaliśmy się przychówku. Teraz możemy nie tylko promować piękny sport, jakim jest jeździectwo, ale też będziemy zajmować się hodowlą koni. Narodziny źrebaka to dla nas wielkie wydarzenie – nie kryje emocji dyrektor ZSR Agnieszka Gołębiowska-Węckowicz.

  • To wspaniała wiadomość – cieszy się starosta olsztyński Andrzej Abako. – Z myślą o rozwoju Zespołu Szkół Rolniczych kupiliśmy w ubiegłym roku dwie źrebne klacze. W stadninie w Smolajnach, gdzie mamy jeszcze 11 innych koni, są bardzo dobre warunki, czego dowodem jest przyjście na świat zdrowego źrebaka. Dla naszych uczniów możliwość obserwacji zarówno matek, jak i ich młodych jest doskonałą lekcją praktyczną. Będą mogli uczyć się jak należy pielęgnować konia od jego najwcześniejszych dni. Trzymamy teraz mocno kciuki za szczęśliwy poród drugiego powiatowego źrebaka.

Miano matki chrzestnej źrebaka przypadło uczennicy IV klasy kierunku technik rolnik – Ilonie Makowskiej, szczególnie zaangażowanej w działalność Jeździeckiego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Galop”, który działa przy Zespole Szkół Rolniczych w Smolajnach. Jej rolą będzie zaproponowanie imienia malucha.
Źródło: Powiat Olsztyński

Zobacz wszystkie wydarzenia