Kosmetyki dla dzieci – jak je wybierać?

0
Każdy rodzic pragnie żeby jego dziecko zawsze było zdrowe i radosne. Dlatego dbamy o zbilansowaną dietę naszego malucha, zapewnimy mu rozwijające zajęcia. Warto też zwrócić uwagę na kosmetyki dla dzieci. Kupisz je w sklepie ekomaluch.pl.

Kosmetyki dla dzieci. Czym powinny się charakteryzować?

Skóra malucha ma inne potrzeby niż skóra dorosłego człowieka. Jest delikatniejsza i zdecydowanie bardziej podatna na różnego rodzaju alergie czy podrażnienia. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich preparatów do jej pielęgnacji.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że polskie prawo nie definiuje cech jakie powinny mieć kosmetyki dla dzieci. Tradycyjnie przyjmuje się, że są to produkty przeznaczone specjalnie dla maluszków, które nie ukończyły trzeciego roku życia, choć oczywiście mogą z nich korzystać starsze dzieci, a nawet dorośli.

Kosmetyki dla dzieci zanim trafią na sklepową półkę muszą być dokładnie przebadane. Odpowiednie atesty dają gwarancję, że dany produkt jest bezpieczny dla naszego dziecka.

Na jakie substancje zwracać uwagę w składzie? Najczęściej alergizują i podrażniają substancje zapachowe, konserwanty i barwniki. Oto krótka lista potencjalnych alergenów:

l oleje mineralne na przykład wazelina,

l parabeny,

l glikoloe,

l konserwanty,

l detergenty zawierające SLS,

l silikony.

Jak wybrać kosmetyki dla naszego dziecka?

W przypadku najmłodszych dzieci im mniej kosmetyków tym lepiej. Wielu rodziców popada w prawdziwe szaleństwo zakupowe i kupuje wszystko, co jest aktualnie dostępne na rynku. Na początku życia malucha najważniejsze są kosmetyki, których używamy do kąpieli. Powinny być jak najdelikatniejsze i naturalne. Im krótszy skład na buteleczce tym lepiej dla naszego dziecka.

Na samym początku wystarczy nam sam preparat do mycia. Może to być mydełko, żel czy pianka. Ten ostatni produkt wlewa się do wody podobnie jak płyn do kąpieli. Szamponu możemy zacząć używać gdy nasze dziecko ukończy drugi miesiąc życia. Na samym początku możemy myć główkę tym samym produktem, którym myjemy ciałko. Potem możemy stopniowo wprowadzać nowe produkty.

Z reklamy czy z polecenia?

Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo kosmetyków specjalnie dla dzieci. Na które się zdecydować. Zaufać opiniom koleżanek czy reklamom? W tym przypadku najlepszym doradcą będzie nasza własna intuicja. To my jako rodzice wiemy co jest najlepsze dla naszego malucha.

Pamiętajmy też, że to co służy dziecku przyjaciółki niekoniecznie musi odpowiadać naszemu dziecku. Dlatego nowe produkty wprowadzajmy z dużą rozwagą i ostrożnością.

Zobacz wszystkie wydarzenia