Gotowanie na parze – jak zrobić to dobrze?

0
Powszechnie wiadomo, że gotowanie na parze jest bardzo dobrym pomysłem na utrzymanie zbilansowanej diety, pełnej witamin i mikroelementów. Niestety, nawet najlepszy sprzęt nie zapewni pożądanych rezultatów, jeśli nie będziesz umiał poprawnie się nim posługiwać. Jaka jest więc poprawna technika gotowania na parze? Przekonaj się, że nie taki wilk straszny, jak go malują!

 

Jaki sprzęt jest potrzebny do gotowania na parze?

Parowar to urządzenie, które najczęściej składa się z kilku elementów połączonych ze sobą. Na samym spodzie znajduje się garnek, do którego wlewasz wodę, a na kolejnych, coraz wyższych ,,piętrach” ustawiasz naczynia z podziurawionym dnem. Liczba poszczególnych części zestawu może się od siebie różnić – wszystko zależy od tego, jaki produkt ostatecznie wybierzesz. Standardowy parowar zawiera cztery garnki do gotowania na parze.

Przez otwory w odpowiednio ustawionych naczyniach przemieszcza się para wodna, a dzięki tej wędrówce możesz cieszyć się pysznymi potrawami. Zastosuj właściwą technikę gotowania, aby kolejne dania były jeszcze lepsze.

Odpowiednie przygotowanie parowaru oraz produktów spożywczych

Na samym początku przygotuj parowar – aby naczynie spełniało swoje zadanie, postaw garnek do gotowania na parze ze szczelnym dnem na kuchence i nalej do niego wody z kranu – jej optymalna głębokość nie powinna przekraczać 3 cm. Następnie doprowadź płyn do wrzenia, a powstałą parę ,,przykryj” pierwszą podziurawioną częścią naczynia.

Teraz przyszedł czas na odpowiednie przygotowanie składników dania. Niezależnie od tego, czy chcesz przyrządzić mięso, czy warzywa, pokrój je na mniejsze kawałki. Ryby gotuj na parze w postaci niedużych filetów. Jeśli nie chcesz, aby jedzenie przywierało do rozgrzanej formy, ułóż na niej świeże liście sałaty.

Pamiętaj, aby nie doprawiać solą potraw podczas gotowania ich na parze – aby były wyraziste używaj różnego rodzaju ziół, pieprzu lub cytryny – w przypadku ryb.

Podsumowanie

Odpowiednio użyte garnki do gotowania na parze oraz właściwie przygotowane, pełnowartościowe produkty spożywcze są kluczem do opanowania tej techniki przygotowywania potraw. Spróbuj, a przekonasz się, jak zbilansowana dieta może wpłynąć na Twoje zdrowie oraz samopoczucie. Sprzęt, który posłuży Ci do przygotowywania zdrowych dań na parze znajdziesz w sklepie europ24.pl.

Zobacz wszystkie wydarzenia