Atrakcje w Busku Zdroju

0
Busko Zdrój to niewielkie miasto położone w województwie świętokrzyskim. Jest ono znane przede wszystkim jako kurort uzdrowiskowy, a w latach sześćdziesiątych zyskało miano najładniejszego uzdrowiska w Polsce. Jednak oprócz licznych sanatoriów, w Busku znajduje się szereg atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć.
Park Zdrojowy

Park jest położony w południowej cześci miasta i jego powierzchnia obejmuje aż 16 ha. Znajduje się w nim ogród łazienkowy, który jest połączony promenadą z centrum miasta. Na terenie parku znajduje się najstarsze w mieście sanatorium – Łazienki. Ponadto odbywają się tam koncerty w muszli koncertowej. W parku można zobaczyć Aleję Gwiazd związanych z polską muzyką klasyczną. Do atrakcji obiektu zalicza się także zrekonstruowana kaplica św. Anny. Osoby lubiące aktywnosć fizyczną mogą skorzystać z kortów tenisowych, a największą atrakcją dla dzieci jest duży plac zabaw.

Galeria Sztuki „Zielona” BWA

Miłośnicy sztuki powinni wybrać się do Galerii „Zielona”. Znajduje się ona w centrum miasta, przy przedwojennej willi „Polonia”. Obiekt składa się z pięciu sal, w których prezentowane są dzieła sztuki współczesnej. Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 11 – 17.

Willa „Polonia”

Ta drewniana budowla powstała w 1900 r. Podczas II wojny światowej budynek był zajmowany przez hitlerowskie władze okupacyjne. Mieścił się w nim posterunek policji oraz sąd. W salach willi prowadzone były przesłuchania, często z wykorzystaniem strasznych tortur.W piwnicy urządzony był areszt. Po zakończeniu wojny w budynku rezydowały liczne instytucje. W 1980 r. został on zakwalifikowany do rozbiórki z podowu złego stanu technicznego, jednak po kapitalnym remoncie udało się zachować zabytek. Mieści się w nim dziś Muzeum Ziemi Buskiej.

Zespół kościoła cmentarnego pw. św. Leonarda

Ten XVII – wieczny, drewniany kościół to najstarszy buski zabytek. Zachował on do obecnych czasów swój pierwotny kształt i nie był poddawany żadnym przebudowom na przestrzeni lat. Przy kościele znajduje się nieczynny już cmentarz, otoczony kamiennym murem. Znajdują się tam różne typy nagrobków. Na całym terenie zespołu kościoła cmentarnego rosną liczne gatunki drzew, m.in. kasztanowce, klony, jesiony. Z uwagi na bogactwo zabytków wewnątrz kościoła, jest to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów obiekt.

Odsłonięcie geologiczne Karabosy

Karabosy to rezerwat położony kilka kilometrów na południe od Buska Zdroju. Można tam zaobserwować zjawiska krasu gipsowego, nieczęsto spotykane w polskim krajobrazie. Na terenie rezerwatu znajdują się również jaskinie, klasyczny lejek krasowy oraz podziemne jezioro. Wszystko to powstało w wyniku działalności czynników atmosferycznych.

Busko Zdrój, pomimo popularności zyskanej dzięki licznym ośrodkom sanatoryjnym, stanowi także bogactwo atrakcji turystycznych różnego rodzaju. Zobaczyć tam można zabytki sakralne, budowle historyczne, galerię sztuki a także pomniki przyrody. Będąc w okolicy zdecydowanie warto poświęcić czas na odwiedzenie tych miejsc.

Na wszystkie atrakcje zaprasza luksusowy Hotel Bristol mieszczący się w malowniczej miejscowości Busko Zdrój.

Zobacz wszystkie wydarzenia