Sposoby walki z septoriozą

0
Septorioza zalicza się do najbardziej uciążliwych chorób zbóż. Najczęściej obiekty ataku stanowią uprawy pszenicy i pszenżyta. W jaki sposób skutecznie walczyć z septorioza, aby uniknąć strat w plonach?

Septorioza atakująca pszenicę ozimą

Szacuje się, że septorioza może ograniczyć plony nawet o 30% i doprowadzić do poważnych strat finansowych. Tej chorobie grzybowej pszenicy sprzyja wysoka wilgotność powietrza, dlatego na jej skutki najmocniej narażone są rejony przybrzeżne, choć pojawia się wszędzie. Zakażenie odbywa się już jesienią, a zarodniki grzyba rozprzestrzeniają się dzięki deszczowi. Rozwija się on w różnorodnym zakresie temperatur. Czas inkubacji wynosi do czterech tygodni. Objawy można zaobserwować już jesienią i wczesną wiosną. Są nimi owalne szarawe plamy, które następnie żółkną. Choroba stopniowo atakuje kolejne liście rosnące wyżej. Plamy stają się wydłużone i mają nieregularny kształt.

Jak ograniczyć ryzyko septoriozy jeszcze przed zastosowaniem środków chemicznych?

Grzyb odpowiedzialny za rozwój septoriozy zimuje na resztkach pożniwnych, a następnie atakuje młode liście. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tej choroby, należy stosować płodozmian, regularnie pozbywać się samosiewów, stosować zrównoważone nawożenie azotowe, unikać gęstego siewu. Warto wybierać odmiany pszenicy, które charakteryzują się wyższą odpornością. Poza tym, konieczne będzie staranne przyoranie resztek po żniwach.

Opryski przeciw septoriozie – skuteczne fungicydy

Skuteczna walka z septoriozą wymaga zastosowania środków chemicznych przeciw grzybom, czyli fungicydów. Na rynku dostępne są preparaty o jednej lub wielu substancjach czynnych, więc duży wybór znacząco ułatwia znalezienie najskuteczniejszej recepty. Fungicydy nie tylko zabezpieczają uprawę przed możliwością wystąpienia septoriozy i innych chorób zbóż, ale również podczas kolejnych oprysków zapobiegają dalszemu jej rozwojowi. Zaletą fungicydów jest możliwość stosowania zróżnicowanych, także niskich temperaturach, co pozwala chronić uprawę niezależnie od pogody.

 

Zobacz wszystkie wydarzenia