Powiat Olsztyński członkiem wspierającym Cittaslow

0

W dniu 9 listopada 2019 r. w kościele Agios Nicolas w należącym do sieci Cittaslow miasteczku Yeniboğaziçi na Północnym Cyprze w ramach spotkania Komitetu Koordynującego Cittaslow dokonano uroczystego przyjęcia nowych członków do międzynarodowej sieci Cittaslow.

Starosta Olsztyński Andrzej Abako odebrał z rąk przewodniczącego stowarzyszenia Cittaslow Stefano Pisaniego certyfikat dla Powiatu Olsztyńskiego jako członka wspierającego Cittaslow. Certyfikat członka wspierającego odebrała również znana na całym świecie polska firma Szynaka Meble, zaś kolejnym regularnym członkiem Cittaslow ze strony polskiej zostało miasto Sierpc.

– Jesteśmy szczęśliwi, że możemy zostać członkiem Cittaslow i promować ideę zrównoważonego życia. Chcemy przy tym wspierać te spośród gmin powiatu olsztyńskiego, które nie znajdują się w sieci, a przecież maja do zaoferowania bardzo ciekawe lokalne produkty i działania – mówił starosta A. Abako.

Cittaslow to sieć Miast Dobrego Życia. Działania pod tym hasłem promują spokojny, zrównoważony rozwój lokalnych społeczności dla polepszania jakości życia mieszkańców. Ruch Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodził się we Włoszech w 1998 roku. W praktyce skupia się w dużej mierze na spokojnej turystyce w mniejszych miejscowościach i miasteczkach, stanowiącej przeciwieństwo turystyki masowej, oraz na promocji regionalnej kultury, kuchni, obyczajów i sprzedaży zdrowych i przyjaznych środowisku regionalnych produktów, często wytwarzanych ręcznie przez mieszkańców lub przez lokalne przedsiębiorstwa. Idea Cittaslow zakłada jednocześnie wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów zagospodarowania miasta, łącząc spokojne tempo życia z przemyślanym rozwojem. W sieci Cittaslow znajduje się pięć gmin miejskich z obszaru powiatu olsztyńskiego: Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Jeziorany i Olsztynek.

Źródło: Powiat Olsztyński

Zobacz wszystkie wydarzenia