Przekazanie nowych samochodów dla policji w Olsztynie

0

Dzięki dobrej współpracy samorządów i Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie funkcjonariusze będą mogli jeździć nowymi radiowozami. Przed olsztyńskim starostwem 29 listopada odbyła się uroczystość przekazania kluczyków do kolejnego pojazdu, zakupionego ze środków  Funduszu Wsparcia Policji i Komendy Głównej Policji.

Powiat Olsztyński w 2019 r. przekazał na Fundusz 190 tys. zł. To środki przeznaczone na zakup samochodów dla Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Dwa pierwsze pojazdy trafiły już do Komisariatów Policji w Biskupcu i w Dobrym Mieście. Wartość każdego z nich to 90 tys. zł, z czego po 20 tys. zł dołożył się Powiat Olsztyński, a po 25 tys. zł samorządy gmin Dobre Miasto i Biskupiec.

29 listopada przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Olsztynie odbyła się uroczystość przekazania Policji 3 pojazdów. Jeden z nich – Peugeot Rifter, będzie służył do przewozu poczty kurierskiej (m.in. dokumenty niejawne, dowody osobiste, zaopatrzenie). Koszt pojazdu wyniósł 89 tys. zł, z czego 38 tys. zł pokryły samorządy:
– Powiat Olsztyński – 10 tys. zł
– Gmina Dywity – 3 tys. zł
– Gmina Dobre Miasto – 5 tys. zł
– Gmina Świątki – 2 tys. zł
– Gmina Jonkowo – 6 tys. zł
– Gmina Olsztynek – 5 tys. zł
– Gmina Jeziorany – 3 tys. zł
– Gmina Kolno – 2 tys. zł
– Gmina Biskupiec – 2 tys. zł.

Pozostałą kwotę zabezpieczyła Komenda Główna Policji w ramach realizacji ustawy o modernizacji Policji. Tego dnia KMP w Olsztynie otrzymała jeszcze dwa samochody sfinansowane wyłącznie przez KGP: Hyundai i30 oraz nieoznakowaną Toyotę Land Cruiser.

Wśród gości uroczystości znaleźli się wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jan Markowski, Komendant Miejski Policji w Olsztynie insp. Piotr Zabuski, zastępca Komendanta mł. insp. Robert Zalewski, Komendant Straży Miejskiej w Olsztynie Jarosław Lipiński, członkowie Zarządu Powiatu, radni Powiatu Olsztyńskiego z Przewodniczącym Jerzym Laskowskim na czele, funkcjonariusze Policji i przedstawiciele mediów.

– Według badań Polacy czują się bezpieczni w swoim miejscu zamieszkania. Na to poczucie ma wpływ wiele czynników, jednym z kluczowych jest sprawność działań Policji. Dzisiejszy dzień jest dobrym dniem dla Policji i mieszkańców regionu, a złym dla tych, którzy ten porządek chcą burzyć – mówił wojewoda Artur Chojecki.

– Cieszę się, że po raz kolejny samorządy wzmacniają służby bezpieczeństwa w powiecie. Wiemy, że wymiana sprzętu jest potrzebna. Mam nadzieję, że samochody zakupione dzięki wsparciu finansowemu Powiatu i gmin z jego terenu będą dobrze służyły funkcjonariuszom Policji. Oby Państwu jeździło się nimi wygodnie i bezpiecznie, a i bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu wzrastało – życzył policjantom starosta Andrzej Abako.

Insp. Jan Markowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji podziękował wojewodzie za program modernizacji Policji, który wprowadził rząd, a także staroście olsztyńskiemu za udzielone wsparcie. Zdaniem insp. Piotra Zabuskiego, Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, samochody przekazywane dziś przed starostwem są nietuzinkowe. – Toyota Land Cruiser będzie służyć zespołowi  poszukiwań osób zaginionych, przemierzających trudne tereny powiatu, bo takimi są m.in. lasy. Radiowóz oznakowany trafi do policjantów Posterunku Policji I na olsztyńskich Nagórkach. Z kolei Peugeot Rifter dofinansowany przez samorządy będzie wykorzystywany do przewozu poczty między jednostkami – wyjaśnił komendant.

Po przemówieniach kapelan ks. Arkadiusz Suchowiecki poświęcił nowe samochody, zaś starosta, wojewoda i z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji przekazali policjantom kluczyki do pojazdów. To nie koniec dobrych informacji… W bieżącym roku do KMP w Olsztynie trafi jeszcze 5 samochodów, których zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemu samorządów Powiatu Olsztyńskiego i gmin na jego terenie.

Źródło: Powiat Olsztyński

Zobacz wszystkie wydarzenia