Podpisano umowę o dofinansowanie zakupu tomografu komputerowego dla szpitala w Biskupcu

0

Dzięki środkom unijnym i wsparciu biskupieckich przedsiębiorców szpital w Biskupcu zyska nowy tomograf komputerowy.

6 lipca w Szpitalu Powiatowym im. Jana Mikulicza w Biskupcu podpisano umowę o dofinansowanie zakupu tomografu komputerowego. W ramach uzyskanych funduszy zmodernizowana zostanie także pracownia tomografii komputerowej. Całkowity koszt inwestycji to 1 mln 200 tys. zł. Blisko 600 tys. zł to kwota dofinansowania, pozostałe fundusze na ten cel przekazali przedsiębiorcy z Biskupca.
– Gratuluję dyrekcji szpitala Marcie Maciejewskiej i Markowi Pietrasowi a także całej załodze szpitala pozyskania środków na ten cel. Jest to kolejna inwestycja, która wpłynie bardzo pozytywnie na jakość życia naszych mieszkańców i wszystkich pacjentów szpitala – komentował obecny na uroczystości burmistrz Biskupca. Źródło biskupiec.pl

– Już tylko przetarg i będziemy instalować nowe urządzenie – mówi Marta Maciejewska, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza w Biskupcu. – Mam nadzieję, że nowy tomograf rozpocznie pracę już pod koniec wakacji. Najważniejsze – pieniądze na ten cel już mamy.

Kilka dni temu zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podjął decyzję o przekazaniu blisko 600 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na zakup nowego, nowoczesnego, minimum 16-rzędowego tomografu komputerowego dla tej placówki. Dotychczas użytkowane urządzenie ma już swoje lata – szpital kupił je w roku 2007. Jak podkreśla dyrektor M. Maciejewska nowe jest już bardzo potrzebne. – To, które obecnie użytkujemy, jest mocno przestarzałe i awaryjne. Jego serwisowanie jest kosztowne. Nowy tomograf to sprzęt nowszej generacji. Zapewni o wiele lepszą obsługę naszym pacjentom. Pozwoli także na podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia dodatkowo na realizowanie badań ambulatoryjnych.

Jednak, aby do zakupu doszło, niezbędna była pomoc ze strony sponsorów, którzy zapewnili „wkład własny” do tego projektu, bo nowoczesny tomograf to wydatek rzędu 1,3 miliona złotych. Dlatego w sprawie 700 tysięcy złotych brakującej kwoty starosta olsztyński i dyrekcja szpitala zwrócili się do lokalnych przedsiębiorców.

W miniony piątek umowę w sprawie darowizny w wysokości 500 tysięcy złotych z dyrekcją szpitala podpisali Ovidiu Olari i Waldemar Zawiślak, przedstawiciele zarządu spółki EGGER Biskupiec.  – Odpowiedzialność społeczna i pomoc lokalnej społeczności to ważny element naszej misji. Liczymy, że nowy sprzęt będzie dobrze i długo służył mieszkańcom Biskupca i okolic – powiedział po podpisaniu umowy Waldemar Zawiślak. Ovidiu Olari dodał, iż firma wszędzie tam, gdzie prowadzi działalność, jest wrażliwa na potrzeby mieszkańców. – Tam, gdzie działają nasze fabryki, bardzo staramy się, by być dobrym partnerem. Wspieramy instytucje i organizacje, które działają na rzecz społeczności.

Na początku maja podobną umowę placówka podpisała również z przedstawicielami biskupieckich Zakładów Mięsnych „Warmia”. Ich prezes Bartosz Jankowiak przekazał szpitalowi na ten cel darowiznę w wysokości 200 tysięcy złotych.

Ze wsparcia lokalnych firm zadowolony jest Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Bardzo cieszymy się, że mamy firmy, które angażują się w społeczną odpowiedzialność biznesu. Dzięki EGGERowi i Warmii nie tylko społeczność Biskupca i powiatu będzie mogła korzystać z najnowocześniejszego sprzętu. Za to wsparcie serdecznie dziękuję!  Nowy aparat oraz związana z jego instalacją modernizacja pracowni tomograficznej w biskupieckim szpitalu nie tylko zdecydowanie poprawią bieżącą obsługę pacjentów z terenu sąsiednich gmin, ale także pozwolą na objęcie ich skoordynowaną, kompleksową opieką medyczną.

 

Zobacz wszystkie wydarzenia