„Maseczki dla Polski” – 31 tysięcy maseczek dla Dobrego Miasta, Jezioran, Kolna i Świątek.

0

„Maseczki dla Polski” – maseczki dla powiatu olsztyńskiego

Kolejna partia 31 tysięcy maseczek ochronnych dla mieszkańców następnych czterech gmin powiatu olsztyńskiego zostanie dziś przekazana przez przedstawicieli inicjatywy „Maseczki dla Polski”. – Taka liczba pozwoli wyposażyć w nie każdego mieszkańca – mówi dr Łukasz Grabarczyk, znany olsztyński neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, konsultant medyczny akcji.

To kolejna odsłona akcji zaopatrywania mieszkańców Olsztyna i powiatu olsztyńskiego w podstawowy obecnie środek ochrony osobistej przez koronawirusem.

W kwietniu w Olsztynie i sześciu otaczających miasto gminach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego rozdysponowano ich 240 tysięcy. Pod koniec kwietnia dwa transporty 18 i 20 tysięcy maseczek trafiły do gmin Biskupiec i Olsztynek.

– Dziś przekazujemy je burmistrzom Jezioran i Dobrego Miasta oraz wójtom Kolna i Świątek, tym samym zamykamy tę akcję na terenie naszego powiatu– mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Ich dystrybucją wśród mieszkańców zajmą się przedstawiciele lokalnych samorządów.

Maseczki rozdawane w ramach projektu są certyfikowanym polskim produktem wielokrotnego użytku, z których będzie można długo korzystać, pod warunkiem przestrzegania instrukcji ich obsługi – przede wszystkim czyszczenia i wygotowywania po każdym użyciu. Trzeba bowiem pamiętać, że maseczka tylko zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa, dlatego należy też przestrzegać innych zasad bezpieczeństwa: mycia i dezynfekcji rąk, zachowywania odległości od innych ludzi itp.

– „Maseczki dla Polski” to obywatelska akcja wsparcia mieszkańców całej Polski. Do tej pory na terenie kraju rozdysponowano ich już prawie 1,5 mln – dodaje Ireneusz Iwański, jeden z inicjatorów tego przedsięwzięcia. – Zgromadziliśmy też materiały pozwalające na wyprodukowanie kolejnych 5-7 mln egzemplarzy.

Produkcja „Maseczek dla Polski” jest realizowana dzięki sponsorom, którzy licznie i hojnie wspierają tę akcję.

– Chciałbym serdecznie podziękować w tym przypadku szczególnie firmie Wipasz S.A., ale także innym przedsiębiorcom z powiatu oraz wszystkim ludziom dobrej woli za udział w tym szlachetnym i potrzebnym przedsięwzięciu – mówi A. Abako.

Źródło: Powiat Olsztyński

Podajemy stan epidemiologiczny w powiecie olsztyńskim na 7.05.2020 godz. 9:00.

Przypominamy, że od kilku tygodni zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Za brak zakrywania twarzy może zostać nałożony mandat w kwocie nawet do 500 zł. Do kiedy będzie trzeba nosić maseczki? Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada, że jeszcze przez wiele miesięcy.
16 kwietnia wszedł w życie obowiązek zakrywania ust oraz nosa. Do tego celu nie trzeba używać maseczki, wystarczy chusta. Z obowiązku zakrywania twarzy zwolnione są osoby mające problemy z oddychaniem, m.in. astmatycy. Tak więc do ich noszenia trzeba się po prostu przyzwyczaić.

Zobacz wszystkie wydarzenia