Powiat Olsztyński złożył wniosek na przebudowę drogi Cerkiewnik – Różynka oraz…

0

Powiat zabiega o środki na remonty dróg

– Jeśli nasz plan się powiedzie, w przyszłym roku rozpoczniemy modernizację kolejnych dróg powiatowych, w tym jednego z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań na naszym terenie. Właśnie złożyliśmy wnioski o środki z programu rządowego – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Mowa o Funduszu Dróg Samorządowych. Powiat stara się o dofinansowanie na zadania o wartości 16,6 mln zł. Teraz pozostaje czekać na rozpatrzenie wniosków przez wojewodę warmińsko-mazurskiego; po jego ocenie formalnej i merytorycznej zostanie sporządzona lista podstawowa i rezerwowa zadań rekomendowanych do dofinansowania. Ta trafi na biurko prezesa Rady Ministrów.

– Nasze projekty dotyczą aż sześciu inwestycji, które uzgodniliśmy wspólnie z władzami gmin, które zadeklarowały również partycypację w kosztach ich realizacji. Jeśli otrzymają one akceptację rządu, w 2021 roku rozpoczną się prace projektowe, zakładany termin realizacji wszystkich zadań to czwarty kwartał 2023 roku – dodaje starosta Abako.

 

Wnioski Powiatu dotyczą następujących inwestycji:

Gmina Dobre Miasto / Świątki:

– przebudowa około 4,9 km drogi powiatowej nr 1428N na trasie Cerkiewnik – Różynka. Szacowana wartość inwestycji: 4 378 tys. zł.

Gmina Barczewo:

– przebudowa około 960 m mocno zdegradowanej drogi nr 1467N, na odcinku kanału Kiermas. Szacowana wartość inwestycji: 3 112 tys. zł.

– przebudowa około 200 m odcinka drogi nr 1465N w Kaplitynach, o nawierzchni gruntowej i znacznym nachyleniu. Szacowana wartość inwestycji: 807,6 tys. zł.

Gmina Stawiguda:

– przebudowa skrzyżowania ulic Bartąskiej, Złotej i Stawigudzkiej w miejscowości Jaroty w ciągu drogi powiatowej 1372N. Szacowana wartość inwestycji to 3 534 tys. zł

– przebudowa drogi nr 1441N (ul. Warszawska) na odcinku od DK51 do skrzyżowania z ulicą Olsztyńską. Szacowana wartość inwestycji to 2 608 tys. zł.

– przebudowa 520 m drogi nr 1372N na odcinku wąwozu w Rusi. Szacowana wartość inwestycji to 2 224 tys. zł.

 

Fundusz Dróg Samorządowych to program rządowy, którego celem jest wsparcie budowy, przebudowy oraz remontów dróg gminnych i dróg powiatowych. Pula środków na 2021 r. wynosi dla województwa warmińsko-mazurskiego 168,5 mln zł. W tej kwocie mieści się jednak także limit zaciągniętych zobowiązań na zadania wieloletnie – ponad 62 mln zł, w związku z czym faktyczna kwota przeznaczona do naboru wniosków na rok 2021 wynosi 106,4 mln zł, w tym środki przeznaczone na zadania powiatowe to ponad 53 mln zł, a na gminne 53,2 mln zł.

Źródło: Powiat Olsztyński

Zobacz wszystkie wydarzenia

Napisz komentarz. Przypominamy o zachowaniu kultury w pisaniu komentarzy. Nikt nie jest anonimowy w internecie. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy bez podania przyczyny, zwłaszcza obraźliwych.

Dodaj swój komentarz.
Please enter your name here