Barczewo: „Wspólne Karpaty pomostem do kultury i sztuki”

0
W dniach 4-13 sierpnia 2018r. uczestniczyliśmy w polsko-ukraińskiej wymianie młodzieży – uczniowie Zespołu Szkół w Barczewie i uczniowie Krasnopillskiego Gimnazjum z Ukrainy. Realizowaliśmy projekt „Wspólne Karpaty pomostem do kultury i sztuki”. Miejscem naszego pobytu był Ośrodek Gastronomiczno – Wypoczynkowy „Baca” w Poroninie.

W wymianie uczestniczyło 40 osób: grupy po 18 osób z Polski i Ukrainy – młodzież w wieku 14-18 lat, oraz po 2 opiekunów z każdego kraju.

Biorąc udział w tym projekcie osiągnęliśmy następujące rezultaty:

Nawiązaliśmy nowe znajomości z rówieśnikami z kraju partnerskiego
Zawiązały się przyjaźnie pomiędzy młodzieżą polską i ukraińską
Poznaliśmy i doskonalimy podstawy języków: polskiego i ukraińskiego
Pogłębiliśmy wiedzę na temat historii oraz życia współczesnego rówieśników z kraju sąsiadującego
Zdobyliśmy wiedzę na temat tradycji, obyczajów, przedstawicieli kultury i sztuki swoich narodów oraz ich dzieł
Odkryliśmy, na czym polega działalność artystyczna poprzez tworzenie własnych dzieł malarskich i innych małych form plastycznych
Dzięki doświadczeniom i zdobytej wiedzy wzrosła nasza świadomość i umiejętności prospołeczne
Koordynatorem projektu ze strony polskiej była p. Alicja Sawicka. Koordynatorem ze strony ukraińskiej była p. Lubow Hrytsay. Zajęcia prowadzili opiekunowie z Polski i Ukrainy: p. Alicja Czarnecka-Zyskowska i p. Kateryna O. Obidets .

Nasze działania odbywały się nie tylko w Poroninie i okolicach, ale także w Zakopanem. Postanowiliśmy, aby wspólne Karpaty były tematem przewodnim naszych działań. Tworzyliśmy w różnych technikach plastycznych : akryl na płótnie – „Podhalańskie krajobrazy” , witraże na szkle – logo wymiany, akryl na desce – „Anioły na szczęście”, malowanie na tkaninie, akwarela – „Portret kolegi z Tatrami w tle” i in.

Zaprezentowaliśmy swoje kraje w programach artystycznych podczas tzw. Wieczoru polskiego i Wieczoru ukraińskiego.

Zorganizowaliśmy Wernisaż malarstwa polskiej i ukraińskiej młodzieży w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko lokalnych mieszkańców, ale i gości przebywających w Poroninie.

Tworzyliśmy również pełne ekspresji „Żywe obrazy” w naturalnym otoczeniu, na łonie przyrody. Było przy tym dużo frajdy i radości.

Pomimo, że grupy były różnych narodowości, nie było problemów z komunikacją językową. W tym celu prowadziliśmy zajęcia językowe. Tworzyliśmy słowniczek dwujęzyczny: polsko-ukraiński. Zawsze wspólnie bawiliśmy się, śpiewaliśmy. Wspólnie tańczyliśmy swoje tańce narodowe: „Polonez”, „Krakowiak”, „Kołomyjka”, „Werchowyna” . Prezentowaliśmy stroje narodowe i regionalne.

Integrowaliśmy się także w tańcu „Belgijka”. Organizowaliśmy zabawy ruchowe – piłka siatkowa, piłkarzyki, bilard. Przez cały pobyt spędzaliśmy czas wspólnie. Poznawaliśmy miasteczko i okolice, spacerowaliśmy deptakiem nad rzeką w Poroninie. Wszystkie zajęcia zakończone były ewaluacją. Były to rozmowy i zabawy pełne śmiechu, radości i pozytywnej energii.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni z programu wymiany, prowadzonych zajęć i warunków pobytu. Powtarzającym się było stwierdzenie – „za krótko!”

Podsumowanie projektu odbyło w ostatnim dniu pobytu. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, gratulacje i pamiątki.

Projekt sfinansowany był przez PURWM z dotacji MEN.

Dziękujemy organizatorom za umożliwienie uczestnictwa w niniejszym przedsięwzięciu. Zachęcamy do współpracy z PURWM i podejmowania podobnych działań sprzyjających międzynarodowej integracji młodych ludzi, rozwijaniu nowych inspiracji, perspektyw i przeżyć.

„Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.”

25 września 2018 r. mieliśmy spotkanie promocyjne i upowszechniające nasze działania w Galerii Sztuki Synagoga w Barczewie. Uczestnikom projektu wręczyliśmy pamiątkowe albumy fotograficzne dotyczące naszych działań w czasie polsko- ukraińskiej wymiany młodzieży. Podczas spotkania wymieniliśmy się swoimi wrażeniami, odczuciami. Przy słodkim poczęstunku planowaliśmy kolejny projekt.

W dniu 11.10.2018 r., w ramach upowszechniania rezultatów i promocji naszego projektu oraz działalności PURWM spotkaliśmy się, uczestnicy polskiej grupy wraz z opiekunami, z panem Lechem Janem Nitkowskim, Burmistrzem Barczewa. W Urzędzie Miejskim w Ratuszu rozmawialiśmy z panem burmistrzem na temat naszego spotkania z młodzieżą z Ukrainy w Poroninie, na temat naszych działań, efektów i osiągniętych rezultatów. Wręczyliśmy panu Burmistrzowi podziękowanie przywiezione z Ukrainy od Leonida Klizuba, Burmistrza miasta Sumy oraz nasz pamiątkowy album ze zdjęciami i opisem rezultatów naszych działań podczas wspólnego pobytu w Poroninie.

Wspólne Karpaty były prawdziwym pomostem do kultury i sztuki”. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali i mieli wpływ na realizację naszego projektu artystycznego, integracyjnego, międzykulturowego, sprzyjającemu dobremu dialogowi między narodami, sąsiadami.

Opracowanie – Alicja Czarnecka-Zyskowska

Źródło: UM Barczewo.