Sprawdź kiedy ksiądz przyjdzie z kolędą w Dobrym Mieście. Czy dawać pieniądze dla księdza?  Aktualizacja 10-15.02.2020

0

Porządek kolędy (10-15.02.2020):

Poniedziałek (10.02): Pułaskiego, Chłopickiego, Jasińskiego
Wtorek (11.02): Bema, Sucharskiego, Sierakowskiego, Kilińskiego, Malczewskiego 1, 3, 5
Środa (12.02): Dąbrowskiego, Wybickiego, Sułkowskiego, Traugutta, Malczewskiego 2, 4, 6
Czwartek (13.02): Maczka, Poniatowskiego, Malczewskiego 8, 10, 11
Piątek (14.02): Orła Białego 1-13
Sobota (15.02): Knopin „Osada”, Orła Białego „stare budownictwo”

Kolędę rozpoczynamy o godz. 15:30; w sobotę o godz. 10:00.

Porządek kolędy (03-08.02):

Poniedziałek (3.02): Wojska Polskiego
Wtorek (4.02): Zwycięstwa
Środa (5.02): Fabryczna 8, 8A, Ogrodowa, Milewicza
Czwartek (6.02): Fabryczna „pozostało numery”
Piątek (7.02): Kościuszki, Nalepy
Sobota (8.02): Praslity

Kolędę rozpoczynamy o godz. 15:30; w sobotę (wioska) o godz. 9:00.

Porządek kolędy (7-11.01)

Wtorek (7.01): Grudziądzka 12
Środa (8.01): Grudziądzka 14, 7A
Czwartek (9.01): Grudziądzka 16
Piątek (10.01): Grudziądzka 18, 20
Sobota (11.01): Grudziądzka 15, 17

Kolędę rozpoczynamy o godz. 15:30; w sobotę o godz. 10:00.

Porządek kolędy (13-18.01)

Poniedziałek (13.01): Grudziądzka 11, 19
Wtorek (14.01): Grudziądzka 9, 9C „budynek socjalny”,
Grudziądzka „stare budownictwo” oraz Łużycka 30
Środa (15.01): Łużycka „stare budownictwo”
Czwartek (16.01): Łużycka 61, 65, 67, 69, 71
Piątek (17.01): Łużycka 32, 34
Sobota (18.01): Łęgno, Kunik

Kolędę rozpoczynamy o godz. 15:30; w sobotę (wioski) o godz. 9:00.

Podczas wizyt duszpasterskich, zwanych kolędą wraz z kapłanami mogą pojawić się ministranci, którzy będą zapowiadali przyjście kapłana.

„Kościół katolicki w Polsce za czas odwiedzin duszpasterskich przyjął okres po świętach Bożego Narodzenia, zazwyczaj trwający do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Prawo kanoniczne w tej kwestii nie określa czasu w ciągu roku, który byłby najbardziej odpowiedni na wizytę kapłanów. Podstawowym celem kolędy jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla rodziny na cały rok. Ponadto jest to okazja do bliższego poznania się między kapłanami i parafianami, rozmowy na tematy rodzinne i duszpasterskie oraz przedstawienie programu duszpasterskiego na najbliższy rok. W czasach, gdy katecheza nie odbywała się w szkołach, księża sprawdzali stan wiedzy religijnej dzieci i młodzieży. Zwyczajowo zostawia się pamiątkowe obrazki.

W zależności od lokalnych zwyczajów kolęda może mieć różną formę. Najczęściej do kolędy przygotowuje się stół z krzyżem i świecami, w niektórych regionach Polski także z wodą święconą i kropidłem. Przy okazji kolędy parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty parafialnej. Niekiedy praktykuje się poczęstunek lub wspólny posiłek. Kolędującemu księdzu zwykle towarzyszą ministranci, rzadziej zakrystian lub organista.” źródło: Wikipedia

Jedni wyczekują wizyty księdza z radością, dla innych to przykry obowiązek, jeszcze inni twierdzą, że to tylko zbiórka pieniędzy lub strata czasu. Są i tacy, którzy boją się księdza jak ognia (swoją drogą, ciekawe dlaczego?). Nieprzypadkowo kolęda odbywa się po świętach Bożego Narodzenia, kiedy to wspominamy przyjście Boga na ziemię. Okres Bożego Narodzenia jest czasem pogłębienia więzi z Bogiem, z rodziną, jak również z parafią. Kolęda jest oficjalną wizytą duszpasterską, dlatego przyjęcie kapłana w naszych domach jest wyrazem naszej wiary i przywiązania do Kościoła i duszpasterzy.

Czym jest kolęda i jak ją rozumieć? Przede wszystkim obejmuje ona wspólne dziękczynienie za otrzymane łaski, prośbę o błogosławieństwo w nowym roku. Modlitewne spotkanie kolędowe stanowi wyznanie wiary rodziny, które powinno zgromadzić wszystkich domowników. Stąd niezrozumiałym byłoby na przykład pozostawanie niektórych w sąsiednim pokoju albo oglądanie w tym czasie telewizji. Niektórzy sądzą, że najważniejszym elementem wizyty powinna być rozmowa księdza z przyjmującymi go parafianami. Innym wydaje się, że kolęda to jakaś kościelna wizytacja, kontrola. Tymczasem wizyta duszpasterska jest przede wszystkim spotkaniem modlitewnym. Ksiądz przychodzi, by pobłogosławić rodzinie na nowy rok i wspólnie z nią się pomodlić.

Jak się do tego spotkania przygotować? Tak jak na przyjęcie ważnego gościa, bo przecież przychodzi nie tylko kapłan, ale i Jezus Chrystus ze swoim błogosławieństwem. Myślę, że przygotowanie do kolędy może mieć podwójny charakter. Duchowy – przez udział w modlitwie. I zewnętrzny – stół nakryty białym obrusem, krzyż, świece, Pismo święte, przygotowana woda święcona.

 

Czy dawać pieniądze dla księdza? Tematem, który budzi najwięcej kontrowersji i komentarzy są oczywiście ofiary składane przy okazji kolędy. Powiedzmy sobie wyraźnie – ksiądz nie przychodzi po pieniądze! Ofiara pieniężna nie jest warunkiem wizyty duszpasterskiej! Wiadomo, jaka jest sytuacja materialna wielu rodzin. Jeżeli nie stać nas na złożenie ofiary, nie musimy się z tego powodu tłumaczyć, ani czuć się nieswojo. Natomiast, jeżeli kogoś stać na to, może złożyć ofiarę. Na co są przeznaczone te pieniądze? Ofiary przeznaczone są na wiele celów: na działalność charytatywną prowadzoną przy naszej parafii, na utrzymanie kościoła, na remonty, ogrzewanie kościoła i domu katechetycznego, dofinansowanie wyjazdów dla dzieci i młodzieży etc
Przy tej okazji, aby uniknąć niepotrzebnych domysłów, najlepiej zastosować biblijną zasadę: niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa. To znaczy, jeżeli dajesz ofiarę, to nie komentuj potem tego, albo nie dawaj wcale..

Co oznacza C+M+B na drzwiach? Niemiecka i polska tradycja każe z tej okazji pisać poświęconą kredą na drzwiach błogosławionych domów „C+M+B” i datę roczną. Owe trzy litery nie oznaczają, jak zwykło się uważać, tradycyjnych imion trzech króli, lecz są skrótem od łacińskiego Christus Mansionem Benedicat (lub polskiego: Chrystus Mieszkanie Błogosławi). 

Zobacz wszystkie wydarzenia